ciąża

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Wrzecionowate pasma na skórze nazywane rozstępami to defekt niezwykle nieestetyczny. Charakterystyczny dla kobiet w ciąży u których następuje szybki wzrost masy ciała i silne zmiany hormonalne.

Jakie są przyczyny rozstępów?

Występowanie rozstępów to wynik przerwania ciągłości włókien kolagenowych. Sytuacja taka ma miejsce w momencie zbyt dużych naprężeń skóry (między innymi podczas szybkiego wzrostu wagi). Dlatego też, rozstępy są zjawiskiem, które powszechnie występuje przy:

  • ciąży
  • budowaniu masy mięśniowej
  • otyłości/nadwadze
  • powiększaniu piersiu

Rozstępy mogą być wywoływane także przez zaburzenia o charakterze hormonalnym. Pojawiają się na skutek degradującego wpływu niektórych hormonów na kolagen, elastynę oraz kwas hialuronowy.

Jak wynika z powyższego, zmiany hormonalne i wzrost masy ciała sprzyja powstawaniu wrzecionowatych pasm na skórze kobiet w ciąży. Defekt ten zwykle zauważa się w okolicach brzucha, choć występuje także na:

  • pośladkach
  • udach
  • ramionach

Rzecz jasna, występowanie rozstępów jest uwarunkowane przez siłę zmian zachodzących w organizmie. Nie jest bowiem powiedziane, że każda kobieta w ciąży jest skazana na występowanie tego nieestetycznego defektu.

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Rozstępom można zapobiec, a przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia/widoczność. W momencie kiedy dochodzi do narażenia skóry na nadmierne naprężenia, warto zadbać o:

  • pełnowartościową dietę (bogatą we wszelkie niezbędne minerały i witaminy)
  • prawidłową pielęgnację skóry (dostarczenie niezbędnych wartości odżywczych, kwasu hialuronowego oraz kolagenu).

Warto przy tym zauważyć, że w przypadku ciąży, wykorzystywanie jakichkolwiek kosmetyków musi być konsultowane z lekarzem.

W ciąży profilaktyka przeciw-rozstępom jest szczególnie ważna. Wszak, kobieta jest świadoma co nastąpi, więc ma szansę na szybką interwencję i zapobieganie. Jak zatem zapobiegać rozstępom w ciąży?

Przede wszystkim, kluczowe jest zadbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe. Nie chodzi o to, by zapobiegać tyciu (jest to praktycznie niemożliwe), a dostarczaniu materiałów odżywczych w odpowiedniej ilości. Wszak, roztargnienie i rozdrażnienie to zjawiska, które często mają wpływ na zwiększony apetyt. Aby nie tyć w zbyt szybkim tempie powinniśmy hamować apetyt. Możemy to robić wykorzystując np. błonnik czy – co trudniejsze – silną wolę.

Aby zapobiec rozstępom możemy także zastosować właściwe kosmetyki. Należy jednak wiedzieć, że ich stosowanie powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Inną formą profilaktyki rozstępów są delikatne masaże pobudzające krążenie krwi oraz naturalne maseczki do stosowania miejscowego.

Jak usunąć rozstępy?

Ten defekt skórny jest bardzo trudny w usuwaniu. Tylko metody oferowane przez medycynę estetyczne gwarantują całkowite rozstanie się z tą przypadłością. Do najskuteczniejszych zabiegów zaliczamy: mezoterapię, mikrodermabrazję, cryolift oraz peeling chemiczny.

Znacznie tańsze są kosmetyki usuwające/maskujące rozstępy. Niestety, ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Stosując te rozwiązanie, trzeba się liczyć z tym, iż efekty mogą być niezadowalające. Nie mniej jednak strata jest niewielka. Kremy i maści na rozstępy kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Istnieją również preparaty droższe (200-300 złotych) w formie kremów. Tego typu środki charakteryzują się zdecydowanie wyższą efektywnością. Najlepszym przykładem takowego preparatu jest Revamin Stretch Mark, o którym więcej można przeczytać na oficjalnej stronie: https://revaminstretchmark.pl.

Warto przy tym wspomnieć, że rozstępy można usunąć także korzystając z domowych sposobów. Maseczki odżywiające, napary i kremy łagodzące objawy – to metody, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Wszak, niegdyś dostęp do medykamentów, a tym bardziej do zabiegów był ograniczony.

Bez względu na to którą metodę pragniemy zastosować, należy wiedzieć, że usuwanie rozstępów w ciąży powinno być konsultowane ze specjalistą. Wszak, niektóre metody mogą być niewskazane. Wszystko zależy od stanu zdrowia i ogólnej kondycji organizmu.

Zwykle specjaliści zalecają usuwanie rozstępów po porodzie. Niestety, wówczas sam proces eliminacji zmian jest trudniejszy, gdyż wrzecionowate pasma mogą się zabliźniać.

Dodaj komentarz