piersi

Pryszcze na dekolcie. Co zrobić, aby pozbyć się pryszczy z okolic biustu?

Kobiety za największy urodowy atut bardzo często uważają biust. Jędrne, duże piersi często stanowią wykładnik atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że Panie przykładają tak dużą uwagę do wyglądu i ekspozycji swojego biustu.

Istnieją jednak defekty skórne, które mogą znacznie ograniczyć chęć eksponowania swojego biustu. Do najpopularniejszych zaliczamy rozstępy oraz pryszcze. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić temat pryszczy na dekolcie i odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące przyczyn, usuwania oraz tuszowania wyprysków pojawiających się w tym miejscu.

Pryszcze na dekolcie – przyczyny

Paradoksalnie – przyczyna występowania pryszczy na dekolcie wynika z faktu, iż tak często odsłaniamy tę część ciała. Przez to narażamy ją na wilgość i brud. Generujemy zatem wyśmienite warunki do powstawania pryszczy.

Pryszcze na dekolcie – pielęgnacja i usuwanie

W przypadku, gdy trądzik jest delikatny można spróbować na własną rękę usunąć wypryski z dekoltu. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego niezbędna jest pomoc dermatologa. Trądzik ten bowiem może być wynikiem zmian hormonalnych, choroby lub innych czynników, które trudno ustalić bez medycznej wiedzy.

Decydując się na indywidualną pielęgnację powinniśmy skorzystać z delikatnych detergentów (skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa): mydła i tonicu antybakteryjnego. Należy przemywać miejsce zmienione chorobowo: 2-3 razy dziennie.

Jako alternatywę można stosować domowe maseczki, płukanki oraz korzystać z produktów wykazujących działanie antybakteryjne, antyzapalne oraz wysuszające (np. Miód, sok z cytryny).

Jak zapobiegać występowaniu pryszczy?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę miejsc narażonych na kontakt z naturalnie występującym brudem i zanieczyszczeniami. Stosowanie specjalnego mydła antybakteryjnego i tonicu do przemywania powinno być wystarczające.

Należy mieć również na uwadze fakt, iż pryszcze mogą być przyczyną nieodpowiedniego odżywiania (np nadwrażliwości organizmu na ostre potrawy) lub złego trybu życia (braku aktywności fizycznej). Jeśli będziemy zdrowo się prowadzić, ryzyko wystąpienia wyprysków na całym ciele znacznie zmaleje.

Czy pryszcze na dekolcie to trądzik młodzieńczy?

Czy wiesz, że trądzik młodzieńczy to przypadłość niemal 75% nastolatków? Ta kłopotliwa i wyjątkowo nieestetyczna przypadłość bywa naprawdę uciążliwa. Potrafi wprawić w kompleksy i poważnie zachwiać samoocenę danej jednostki. Nie mniej, czy mając pryszcze na dekolcie mamy do czynienia z trądzikiem?

Oczywistym jest że pojedyncze wypryski na dekolcie nie mogą być klasyfikowane jako trądzik. Nieco inaczej sytuacja wyglada w przypadku, gdy pryszczy jest więcej. Wówczas możemy mówić o trądziku młodzieńczym.

Trądzik młodzieńczy – czy musi dotyczyć także i mnie?

Otóż, trądzik młodzieńczy w głównej mierze uwarunkowany jest przez zaburzenia o charakterze hormonalnym. Nie oznacza to jednak, że musi dosięgnąć każdego, kto się z nim boryka.

Trądzik młodzieńczy to przypadłość, której można całkowicie zapobiec lub ograniczyć jej intensywność (liczbę i obszar zmian). Wystarczy zadbać o:

  • Właściwą dietę (wolną od niezdrowych tłuszczów i słodyczy)
  • Regularny ruch
  • Stosowną pielęgnację (wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji)
  • Badania endokrynologiczne (profilaktyczne)

Duże znaczenie dla występowania trądziku ma ogólna kondycja naszego organizmu.

Leczenie trądziku młodzieńczego – jak wyeliminować?

Trądziku młodzieńczego można pozbyć się na wiele różnych sposobów. Istnieją bowiem liczne rozwiązania, które okazują się skuteczne. Problem jest jednak taki, że żadne z nich nie gwarantuje 100% skuteczności.

Najefektywniejszymi sposobami na trądzik okazują się zabiegi medycyny estetycznej, a wśród nich takie rozwiązania jak: mikrodermabrazja (mechaniczne ścieranie naskórka), mezoterapia (igłowe podawanie preparatów odżywczych bezpośrednio do skóry) czy peeling chemiczny.

Trądzik można leczyć także przy wykorzystaniu środków o działaniu farmakologicznym. Zastosowanie znajdują preparaty o działaniu:

  • Przeciwwirusowym
  • Antybakteryjnym
  • Przeciwzapalnym

Ponadto, w leczeniu wykorzystuje się hormony, antybiotyki oraz retinoidy.

Zastosowanie znajdują zarówno środki doustne, jak i miejscowe. Efektywność terapii zależna jest od wielu czynników – stopnia nasilenia trądziku, trybu życia oraz ogólnej kondycji naszej skóry.

Leczeniem trądziku młodzieńczego zajmuje się lekarz dermatolog. W przypadku zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych (najczęstsza przyczyna występowania tej dolegliwości) leczenie może przejąć endokrynolog – lekarz zajmujący się gospodarką hormonalną i podobnymi. Pamiętaj – im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej.

Dodaj komentarz