cellulit

Cellulit: przyczyny i usuwanie. Jak sobie poradzić z cellulitem?

Jednym z najczęściej pojawiających się defektów skórnych u kobiet jest cellulit. To przypadłość, której estetyka potrafi wprawić w spore kompleksy. Panie bardzo często wstydzą się cellulitu do tego stopnia, że nie korzystają z basenu i nie rozbierają się na plaży.

Czy wiesz, że problemy z cellulitem może mieć nawet co trzecia Polka? Defekt ten jest szczególnie charakterystyczny dla kobiet w ciąży oraz w okresie menopauzy. Ponadto, często diagnozuje się go w wieku dojrzewania. Wywoływany jest w głównej mierze przez zaburzenia o charakterze hormonalnym.

Cellulit – przyczyny

Rozstrojenie gospodarki hormonalnej to nie jedyna przyczyna cellulitu. Przypadłość ta kształtowana może być również przez wiele innych czynników, a mianowicie:

 • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe (niezdrowa i nieregularna dieta)
 • Brak aktywności fizycznej (siedzący tryb życia)
 • Palenie papierosów (szkodliwe substancje doprowadzają do zaburzeń w budowie tkanki tłuszczowej)
 • Noszenie obcisłych ubrań (powodują ucisk żylny, co pogarsza ukrwienie i dotlenienie komórek)

Cellulit – jak sobie z nim radzić?

Znając przyczyny występowania cellulitu, możemy skutecznie mu zapobiegać. Oznacza to, że powinniśmy:

 • Zmienić nawyki żywieniowe
 • Zrezygnować z palenia papierosów
 • Zadbać o aktywność fizyczną
 • Zrezygnować z noszenia obcisłych ubrań

To jednak nie jest w pełni wystarczające. Istotna jest również realizacja konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre z nich przeprowadzić można w domu, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. O czym mowa?

 1. Mezoterapia Zabieg medycyny estetycznej polegający na podaniu pacjentowi specjalnie przygotowanego preparatu z wartościami odżywczymi, minerałami i witaminami. Mikstura zostaje przygotowana w oparciu o przeprowadzane badania. Lekarz nakuwa miejsce zmienione chorobowo cieniutką igłą i wprowadza preparat. Do osiągnięcia pełnego efektu niezbędna jest seria kilku zabiegów.
 2. Kremy na cellulit Dostępne w aptekach i drogeriach kremy mają na zadaniu nawilżyć i odżywić skórę dotkniętą problemem. Skuteczność tego typu preparatów jest jak ich koszt – niewielka. Zaleca się stosowanie kremów w początkowym stadnie zmiany skórnej.
 3. Peelingi domowej receptury Przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy cieszą się niemałą popularnością. Peelingi kawowe, cukrowe działają pobudzająco na skórę. Ich regularna realizacja potrafi raz na zawsze pozbyć się uciążliwego problemu.
 4. Zmiany w diecie Tłuste, wysokokaloryczne jedzenie sprzyja występowaniu cellulitu. Dieta anty-cellulitowa powinna być bogata w warzywa i owoce oraz produktu wysokobłonnikowe. Należy unikać słodyczy, fast-foodów, sosów oraz napojów gazowanych.
 5. Aktywność fizyczna Ruch ma bardzo duży wpływ na kondycję naszego ciała, w tym także skóry. Regularne podejmowanie aktywności fizycznej jest elementem bardzo ważnym, szczególnie wtedy gdy podejmujemy naturalne metody walki z cellulitem.

Cellulit to zmiana, która nie jest traktowana jak choroba. Nie stanowi zagrożenia dla życia, ale jej nieleczenie może doprowadzić do pogłębienia, które bywa bardzo bolesne. Doskonałym pomysłem na walke z cellulitem może być zastosowanie domowych receptur:

Doskonałym przykładem domowego sposobu na cellulit jest peeling wykorzystujący fusy kawy. To zdecydowanie najbardziej popularna metoda, która daje satysfakcjonujące rezultaty. Wystarczy wymieszać około 4 łyżeczki fusów z kawy z 3 łyżkami oliwy z oliwek lub olejku eterycznego. Następnie kolistymi ruchami rozprowadzić po miejscu zmienionym chorobowo.

Innym, skutecznym sposobem jest maseczka cukrowa. Podobnie jak peeling z fusów kawy nie wymaga zastosowania zbyt wielu produktów. Wystarczy cukier, oliwa z oliwek oraz odrobina drożdży spożywczych. Taką maseczkę pozostawiamy na cellulicie około 20 minut.

Cellulitu pozbyć się można realizując tzw. naprzemienne prysznice, czyli polewanie „skórki pomarańczowej” naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.

Dodaj komentarz