paznokcie

Domowe sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci

Piękne, delikatne i zdrowe dłonie mają spory wpływ na naszą prezencję. Spoglądając na dłonie człowieka sporo można o nim powiedzieć – jaką pracę wykonuje, ile ma lat i przede wszystkim – czy o siebie dba.

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić domowe sposoby na pielęgnację dłoni i paznokci. Maseczki, kompresy, okłady nie są tak kosztowne jak kosmetyki w drogeriach, a efekty które dają niewiele się różnią.

Pielęgnacja dłoni

Maseczka z zółtka i oliwy

Oliwa z oliwek ma właściwości nawilżające i ochronne, z kolei żółtko z jajka odżywia i wzmacnia skórę. Taki mix musi zatem dawać naprawdę dobre efekty.

Wystarczy wymieszać obydwa składniki i nałożyć na dłonie. Następnie należy owinąć je folią lub umieścić w gumowej rękawiczce i owinąć ręcznikiem. Pozostawić na około piętnaście minut, po czym dokładnie opłukać letnią wodą. Zabieg można powtarzać każdego dnia.

Kompres parafinowy

Kompres parafinowy gwarantuje wygładzenie i zmiękczenie skóry u rąk. Stosować go można każdego dnia, co daje świetne rezultaty.

Parafinę zakupioną w sklepie kosmetycznym należy rozpuścić, po czym zanurz w niej ręce. Po tym jak parafina zastygnie na Twoich dłoniach, powtórz czynność. Owiń dłonie folią lub załóż rękawiczki, a po kwadransie usuń parafinę z dłoni.

Migdałowy peeling

Usuwa zrogowaciały naskórek i wygładza skórę. Doskonale wpływa nie tylko na wygląd, ale także pozwala odpocząć spracowanym dłoniom.

Migdały należy drobno posiekać (lub zetrzeć), dodać łyżkę oliwy z oliwek oraz około 50 ml soku z cytryny. Tak przygotowaną miksturę należy wcierać w dłonie przez kilka minut, a następnie dokładnie umyć.

Kartoflane okłady

Odżywcze i wygładzające działanie okładów z ziemniaka sprawi, że już po kilku takich zabiegach dłonie będą wyglądały znacznie korzystniej.

Ugotuj dwa średnie ziemniaki i rozgnieć widelce. Dodaj jedno żółtko i 25 mililitrów ciepłego mleka, a następnie bardzo dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną papkę nałóż na dłonie i umieść w foliowej rękawiczce.

Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Efekt delikatności pojawia się już po pierwszym zastosowaniu.

Pielęgnacja paznokci

Zadbane paznokcie to część naszego wizerunku. To jak wyglądają, bardzo często świadczy o dbałości danej jednostki o własne ciało.

Pielęgnacja paznokci nie jest procesem zbyt wymagającym. Wręcz przeciwnie – kilka minut dziennie wystarczy, aby móc pochwalić się pięknymi, mocnymi paznokciami. Jak to zrobić? Jak dbać o paznokcie?

Po pierwsze: chroń przed zniszczeniami
Podstawowym Twoim zadaniem są działania profilaktyczne. Musisz chronić paznokcie przed działaniami destrukcyjnymi detergentów i innych chemikaliów. Dlatego też, do sprzątania i innych prac przy których dochodzi do kontaktu paznokcia z substancjami chemicznymi – używaj gumowych rękawiczek.

Po drugie: nie maluj zbyt często!
Lakier nie jest czymś naturalnym dla płytki paznokcia. Sam w sobie nie stanowi zagrożenia, ale jego ściąganie (zmywanie rozpuszczalnikiem) ma degradujący wpływ na nasze paznokcie. W szczególności dotyczy to lakierów hybrydowych.

Po trzecie: odżywiaj od wewnątrz
Procesy wzmacniające paznokcie powinny zachodzić również od wewnątrz. W aptekach i dobrych drogeriach znajdziemy kompleksy witaminowo-minerałowe do regeneracji i wzmocnienia paznokci. Doskonale w tej roli sprawdzi się między innymi Biotyna, witamina C, cynk i witamina D.

Po czwarte: odżywiaj od zewnątrz
Istnieje wiele różnych metod odżywiania paznokci od zewnątrz. Począwszy od odżywek w postaci lakierów, poprzez domowe receptury, a skończywszy na zabiegach medycyny estetycznej.

Zalecamy wykorzystywać wszystkie formy regularnie. Dzięki temu nasze paznokcie osiągną naprawdę świetną kondycję.

Po piąte: piłuj, przycinaj, dbaj
Łamliwość paznokci bardzo często wynika nie z kruchości, a ze złego kształtu i długości. Co oczywiste, im dłuższy paznokieć, tym bardziej podatny na złamania. Dlatego też, zalecamy przycinać paznokcie do takich rozmiarów by możliwie ograniczyć ich łamliwość. Istotne jest również piłowanie do kształtów owalnych. Z pilnika warto korzystać dosłownie codziennie.

Dodaj komentarz